Co dělat při průjmu - obrázek

Co dělat při průjmu - obrázek

Průjem je častou potíží dětí i dospělých. Zde naleznete několik rad, jak se s průjmem vypořádat.

Jak na průjem:

Nekomplikované průjmové onemocnění je často možné zvládnout bez pomoci lékaře.

Při léčbě nekomplikovaného průjmu je hlavním úkolem zabránit ztrátám tekutin a minerálních látek!!!  Tekutiny je potřeba podávat po malých množstvích a v kratších intervalech kvůli zvracení.

 

Průjem u kojeného dítěte

Zdravý kojenec může mí stolici několikrát za den, či pouze jednu stolici za několik dní, proto o průjmu u kojeného dítěte mluvíme změní-li se charakter stolice. Nejčastěji bývá nazelenalá, páchnoucí, bývá i příměs hlenu.

Strava: Pokračujeme nadále v kojení, vzhledem k nutnosti zvýšení příjmu tekutin doporučujeme zkrátit interval mezi kojeními.Výjimečně je možné, jsou-li stolice velmi řídké a jejich počet je vysoký a nedaří se je při plném kojení zvládnout, nahradit jednu nebo dvě dávky mateřského mléka mrkvovým odvarem podobně, jako je tomu u uměle živených kojenců.

 

Průjem u kojence živeného umělým mlékem

Průjmové onemocnění se u uměle živeného kojence projeví zvýšením počtu stolic a změnou jejich hustoty a barvy.

Strava: Základním principem je opět zajištění dostatečného příjmu tekutin, doporučuje se zvýšit příjem čaje ( můžeme mírně osladit), případně zavedení mrkvového nápoje (Hipp mrkvová šťáva,...). Pokud průjem trvá, je vhodné dočasně změnit umělou výživu za druh speciálně určený pro průjmová onemocnění (např.Sunar Alidiar, Humana HN,...), nebo připravovat umělou stravu do rýžového (příp.kroupového odvaru) - příprava: Jednu polévkovou lžíci rýže vaříte v 1 litru kojenecké vody po dobu jedné hodiny, vždy odpařenou vodu doplníte na 1l, pak rýži přecedíte a vzniklý odvar použijete k přípravě mléka.

 

Průjem u batolat a kojenců s plnou kojeneckou stravou

Průjem u těchto dětí je více než 3 stolice za 24 hodin.

Strava: musíme zejména nahrazovat ztracenou tekutinu, proto je třeba nabízet čaj mírně slazený glukózou (glukopur). Stejně jako u uměle živených kojenců je vhodné se vyvarovat mléka a běžných mléčných výrobků a jako náhradu některých denních jídel je možné využít mrkvový odvar.Pokud se rozhodnete dítěti ve stravě mléko ponechat, je zpočátku vhodné je připravovat s rýžovým odvarem, který doma snadno připravíte: Jednu polévkovou lžíci rýže vaříte v 1 litru kojenecké vody po dobu jedné hodiny, vždy odpařenou vodu doplníte na 1l, pak rýži přecedíte a vzniklý odvar použijete k přípravě mléka. Podobně můžete použít kroupy, ne však ovesné vločky (mají projímavý účinek).

Normalizaci střevního osídlení lze napomoci využitím produktů bakterií, které se v trávicím traktu vyskytují za normálních okolností ( Hylak Forte, Lactobacílky,...)

Přechod na běžnou stravu by měl být po vymizení řídkých stolic pozvolný a trvat několik dnů.

 

Průjem větších dětí:

Strava: Nutné zvýšit příjem tekutin, vhodné je použití rehydratačních roztoků prodejných v lékárně ( Kulíšek, pro větší děti WHO roztok,...) U starších dětí je nutno vynechat stravu s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Takže vhodná je mixovaná strava z brambor a rýže, jablečná, mrkvová nebo banánová pyré, libové kuřecí maso, bujón, suchary, starší pečivo.

Medikamentózní léčba: vhodné použít přípravky k normalizaci střevní mikroflóry ( Hylak Forte, Lactobacílky, Enterol,jogurty s obsahem střevních baklterií,...), při větším průjmu možno použít u větších dětí Smectu či Calcium carbonicum tbl.

 

Lékaře je třeba kontaktovat vždy je-li  ve stolici přítomna krev (čerstvá krev má jasně červenou barvu a pochází z dolní části trávicí trubice, natrávená krev je černá jako dehet a výrazně zapáchá), nebo stěžuje-li si dítě na bolesti bříška nebo bolestivě reaguje při pohmatu na bříško. V takovém případě je třeba vyloučit především náhlou příhodu břišní, která by si vyžádala chirurgické řešení. To platí zvláště, je-li bolestivost bříška spojená s teplotou.

 

14.09.2008 17:13:40
m.furstova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one